Çim alanları, çoğu bahçenin ana unsuru olduğu gibi, çim biçme makinesi de bakımının ana aracıdır. Çimleriniz yemyeşil, eşit, dayanıklı ve her tarafı bakımlı olmalıdır. Bir Einhell çim biçme makinesi - kablosuz, elektrikle çalışan, benzinle çalışan, manuel olarak çalıştırılan veya robot çim biçme makinesi olarak otomatikleştirilmiş-  bu görevi bir zevk haline getirir: Güçlü ve dayanıklı çim biçme makinelerimiz, mülkünüzün kenarındaki çim kenarlarında veya özel çayır ve ormanlık yollarınızda, bahçenizdeki en yoğun bitki örtüsünün bile üstesinden gelecektir. Ustaca ve ayrıntılı çözümler, toprağın ve bitkilerin mümkün olduğunca hassas bir şekilde işlenmesini garanti eder. Hız, kesme yüksekliği ve hatta itme çubuğu bile tam tersi değil size uyum sağlar. Çünkü bir Einhell robot çim biçme makinesi (manuel, elektrikle çalışan, kablosuz veya benzinli çim biçme makinesi) satın almak, özgürlüğü deneyimlemek demektir!

Farklı çim biçme makinesi türleri ve avantajları

Akülü çim biçme makineleri

Egzoz dumanı yok, sinir bozucu kablo yok-  sadece aküleri takın ve başlayın. Power X-Change akü sistemimize sahip Einhell akülü çim biçme makineleri, sabit elektrik kaynaklarından ve fosil yakıtlardan bağımsız olarak çalışır. 30 ile 52 cm arasındaki kesme genişliğine ve kullanılan aküye bağlı olarak 1.200 m²'ye kadar küçük ve büyük çimler için uygundur. Geniş alanlar için, iki adet 18 V lityum iyon akü birleştirerek 36 V güç sağlayan Einhell Twin-Pack teknolojisi kullanılır. Daha da fazla dayanıklılık için, 4 akü yuvasına sahip ve çalışma süresini iki katına çıkaran çift ikiz paket teknolojimiz vardır. Ayrıca akülü çim biçme makinelerimiz çevre dostudur ve egzoz gazı üretmeden çalışır. Çok sessizdirler ve benzinli çim biçme makinelerine kıyasla çok hafiftirler ve aynı zamanda çok daha az bakım gerektirirler. Bu özelliklik akülü çim biçme makinelerimizin kompakt bir şekilde manevra yapmasını ve saklanmasını kolaylaştırır.

Benzinli çim biçme makineleri

2.200 m²'ye kadar çok büyük çim alanlar için maksimum güç: Einhell benzinli çim biçme makineleri, güçlü dört zamanlı motorlarıyla bahçeniz, çim kenarları, çayır ve ormanlık patikalarınız için sağlam yardımcılardır. Yoğun bitki örtüsünün güçlü bir kesim gerektirdiği durumlarda, 40 ile 56 cm arasında kesme genişliğine sahip benzinli modellerimiz çim biçme makinesi için en iyi seçimdir. Uygun muhafaza ve bakım ile bu kablosuz, yüksek performanslı makineler çok dayanıklıdır. Elektrikle çalışan ve akülü çim biçme makineleriyle karşılaştırıldığında, benzinle çalışan çim biçme makineleri biraz daha gürültülü ve daha ağırdır. Benzinli çim biçme makineniz tekerlek itişiyle donatılmışsa, engebeli arazide bile çok az çaba sarf ederek çalıştırılabilir.

Şebeke elektriğiyle çalışan çim biçme makineleri

Akülü benzerleri gibi, Einhell'in elektrikle çalışan çim biçme makineleri de düşük gürültü seviyeleri ve düşük ağırlıklarıyla fark yaratıyor. Sessiz olmalarının yanı sıra, kablolu çim biçme makinelerinin bu kadar popüler olmasının ana nedenleri, dayanıklı olmaları ve elektrik prizi veya uzatma kablosu bulunduğu takdirde her an kullanıma hazır olmalarıdır. Şarj edilecek akü yok ve doldurulacak tank yok. Kablolu çim biçme makinesi, yoğun kullanımda bile sürekli güç kaynağı sayesinde temiz sonuçlar verir. Hafif, kompakt ve saklaması kolay olan bu çim biçme makineleri, kablo uzunluğuna ve modellerimizde 30 ile 43 cm arasında olan kesme genişliğine bağlı olarak 800 m²'ye kadar çim alanlar için uygundur.

Manuel çim biçme makineleri

250 m²'ye kadar küçük alanları sessiz, zahmetsiz ve çevre dostu bir şekilde biçmek istiyorsanız manuel çim biçme makinelerimiz mükemmel seçimdir. İtiş gücüyle çalışan makaralarıyla, çimleri golf sahasındaki kadar kısa ve temiz bir şekilde keserler. Kesilen çimler malçlama için mükemmeldir ancak modele bağlı olarak çim toplayıcıda da toplanabilir. Hassas bilenmiş çelik kesme bıçaklarına sahip, düzgün çalışan, bilya yatağına monte edilmiş çim biçme makaraları, çok kademeli yükseklik ayarı ve çimlere zarar vermeyen büyük tekerlekler, çim biçmenin bir zevke dönüşmesini sağlar. Bu arada, biçme makarasını çalıştırmak için akü kullanan akülü manuel çim biçme makinemizle bu daha da kolay.

Robotik çim biçme makinesi

Sürekli çaba gerektirmeyen, bakımlı bir çim mi? Robot çim biçme makinesi, çimlerinizi biçme zorluğunu ortadan kaldırır! FREELEXO robot çim biçme makinelerimiz küçük ve kompakttır ve kurulum sırasında ne kadar sınır kablosu döşediğinize, telsiz FREELEXO CAM'ı seçip seçmediğinize ve hangi aküyü kullandığınıza bağlı olarak, sadece küçük alanlar için değil, 1.200 m²'ye kadar çim alanları otomatik olarak biçilebilir. Farklı modeller özellikleri bakımından değişiklik gösterir; bazıları bir uygulama aracılığıyla kontrol edilebilir, diğer cihazlarla akıllı bir şekilde ağ kurabilir ve hatta herhangi bir sınır kablosu olmadan çalışabilir. Biçme süreleri ayrı ayrı programlanabilir ve robot çim biçme makinesi şarj işlemini bağımsız olarak gerçekleştirir. Bu arada, robot çim biçme makineleri her zaman malç biçme makineleridir çünkü çim kırpıntılarını çimlerin üzerinde bırakırlar.

Benzinle çalışan, elektrikle çalışan, Robot çim biçme ve akülü çim biçme makinelerimiz, bahçe işlerini daha da kolaylaştıran birçok pratik özellik sunar. Einhell çim biçme makinesi kılavuzu

Çim biçme makinelerimizin özellikleri ve fonksiyonları

Kullanışlı tekerlekten çekiş

Düz yüzeylerde arka aks üzerinden tekerlek çekişi genellikle gerekli değildir; çoğu durumda iterek sağladığınız kuvvet yeterlidir. Tekerlek itişi, özellikle benzinli çim biçme makineleri gibi daha ağır ekipmanlarla çalışmayı daha konforlu hale getirir. Yokuşlu, engebeli arazilerde, eğimli ve dik eğimli bahçelerde durum farklıdır. Burada, kaslarınızın ağrımasına neden olacak şekilde çimleri biçmek istemiyorsanız Einhell serisindeki birçok benzinli ve kablosuz modelde olduğu gibi güçlü bir arka tekerlek itişi mutlak bir zorunluluktur. Çim biçme makineniz Vario hızlı tekerlek çekişine sahipse, hızını kişisel ihtiyaçlarınıza göre bile ayarlayabilirsiniz.

Gübreleme için malçlama fonksiyonu

Çim kırpıntılarını gübre vbg olarak, yani malçlama için mi kullanmak istiyorsunuz? Ürün serimiz, malçlama işlevine veya malçlama kitine sahip çim biçme makinelerini içerir. Çim toplayıcının bağlantısı kesildiğinde ince kıyılmış çim çim alanınıza yayılacaktır. Malçlama seçeneğini kullanmamaya karar verirseniz, kesilmiş çimi çim toplayıcıda toplayabilir ve ardından kompost yığınına koyabilir veya organik atıklarla birlikte imha edebilirsiniz. Bu arada, robot çim biçme makinelerimiz çim kırpıntılarını toplayamadığı için her zaman malç biçme makinesidir. Bununla birlikte, şebeke elektriğiyle çalışan, kablosuz ve benzinli çim biçme makinesi modellerinin çoğu, standart olarak bir çim toplayıcının yanı sıra belirli versiyonlarda bir malçlama fişi içerir.

Ayarlanabilir kesme yüksekliği

Kesilecek çim bıçaklarının uzunluğu, çimlerinizi ne sıklıkta biçtiğinize bağlıdır. Bıçaklar ne kadar uzun olursa, çim biçme makinesinin çimleri kesmek ve kırpıntıları çim toplayıcıya taşımak için o kadar fazla güce ihtiyacı olur. Kesim yüksekliği de burada önemli bir rol oynar. Biçme işlemi ne kadar derin olursa, çim biçme makinesinin kesmesi ve toplaması gereken çim bıçakları da o kadar uzun olur. Tüm çim biçme makinelerimiz her zaman tam olarak ne kadar çim kesilmesi gerektiğini veya çimin ne kadar uzunlukta kesilmesi gerektiğini ayarlayabilmeniz için bir kesme yüksekliği ayarlama sistemi sunar. Bu ayar modele bağlı olarak, çeşitli yükseklik konumlarıyla merkezi olarak veya aksta ayarlanır. Robot çim biçme makinelerimizde bu ayar bir döner düğme aracılığıyla kolayca yapılabilir.

Ergonomik ayar

Çim biçme işi biçtiğiniz alanın büyüklüğüne bağlı olarak özellikle sırtınız için yorucu olabilir. Bunun olmasını önlemek için, elektrikle çalışan, manuel, kablosuz ve benzinli çim biçme makinelerimiz yüksekliği ayarlanabilir bir gidonla donatılmıştır. Ayrıca "yüksek tekerlekli" olarak adlandırılan yükseltilmiş arka tekerlekleri olan bir modeli tercih ederseniz, bu tercihiniz çim biçme makinesini engebeli arazide bile yönlendirmenizi kolaylaştıracaktır. Bu arada, bahçe kulübenizde fazla yer yoksa katlanabilir tutma kolu ve taşıma sapı olan bir çim biçme makinesini tercih edin. Bu sayede bahçe aletiniz için uygun bir yer bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

İngiliz çimleri ve gür yeşillikler mi? Robot çim biçme makinenizle veya benzinle çalışan, elektrikle çalışan veya akülü çim biçme makinenizle bahçenizde nasıl kolay ve hızlı bir şekilde etkileyici çim biçme sonuçları elde edebileceğinizi şimdi öğrenin. Gerçek bahçe uzmanlarından profesyonel ipuçları

Sizin için doğru Einhell cihazını nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır

Benzinli çim biçme makineleri, akülü çim biçme makineleri, elektrikle çalışan çim biçme makineleri, manuel çim biçme makineleri, robot biçme makineleri; bahçeniz için hangi cihazın ve hangi tipin doğru olduğu bir dizi faktöre bağlıdır. Doğru çim biçme makinesini bulabilmeniz için bunları aşağıda sizin için daha ayrıntılı olarak anlatacağız.

Biçilecek alan ne kadar büyük?

Biçmek istediğiniz çim alanının boyutu söz konusu olduğunda kesme genişliği de önemli bir husustur: ideal olarak alan ne kadar büyükse, kesme genişliği de o kadar büyük olur. Bu, geniş çim alanlarını bile makul bir sürede tamamlayabileceğiniz anlamına gelir. 250 m²’ye kadar büyüklükte alanlar için, kesme genişlikleri 33 cm'ye kadar olan manuel, elektrikle çalışan veya akülü çim biçme makineleri önerilir. 40 cm'ye kadar kesme genişliğine sahip modeller 500 m²'ye kadar olan alanlar için uygundur, 500 ila 700 m² arasındaki alanlar ise 42 cm kesme genişliğine sahip bir çim biçme makinesi gerektirir. Bundan daha büyük alanlar için kesim genişliği 43 cm'den fazla olan bir modelin seçilmesi en iyisidir. Bakımı gereken 2.200 m²'ye kadar çim alanınız varsa, 56 cm'ye kadar benzinli çim biçme makinelerimize daha yakından bakmalısınız. Robot çim biçme makinelerimiz aküye bağlı olarak 250 ila 1.200 m²'lik bahçeler için önerilir.

Arazinin yapısı

Güçlü bir benzinli çim biçme makinesi çok yoğun bitki örtüsü için tercih ettiğiniz makinedir. Ancak çok yüksek çimlerde, bir çalı kesici ile bazı ön çalışmalar yapmak yararlı olabilir. Dik ve engebeli yüzeylerde veya eğimlerde, aküyle veya şebeke elektriğiyle çalışan daha hafif çim biçme makinelerinin veya tekerlekli itiş benzinli çim biçme makinelerinin kullanımı daha kolaydır. Golf sahasına uygun bir İngiliz çimini biçmek istiyorsanız, manuel çim biçme makinesini tercih etmek en iyisidir. Öte yandan, çimlerinizin her zaman bakımlı olmasını ve mükemmel şekilde kesilmesini istiyorsanız, düzenli aralıklarla çimlerinizin bakımını yapan bir robot çim biçme makinesiyle işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Ancak robot çim biçme makinelerimizin modele bağlı olarak %25 ila %35 arasındaki eğimleri kaldırabileceğini dikkate alın.

Ne kadar zaman ayırdığınızın farkında olun

Bazı hobi bahçıvanları için çimleri biçmek rahatlama ve meditasyon zamanıdır. Ancak diğerleri bunu sıkıcı ama yine de gerekli bir bahçe bakımı işi olarak görüyor. Robot çim biçme makinelerinin olması iyi bir şey! FREELEXO çim biçme robotlarımızla tek yapmanız gereken kurulum işidir; ardından küçük, çalışkan robot çim biçme makinesi devreye girer. Kendi kas gücünüzü kullanmayı tercih edip zamana yatırım yapmak istiyorsanız manuel çim biçme makinesini de tercih edebilirsiniz. Bunlar bahçeden elle itilir ve bu nedenle emisyonsuzdur. Benzinli, elektrikle çalışan ve akülü çim biçme makineleri, çalışma açısından benzer şekilde çalışır. Bunlarla birlikte çimlerin biçilmesinin ne kadar süreceği esas olarak biçilecek alanın büyüklüğüne ve çimin özelliklerine bağlıdır.

Eğer gürültü seviyesi de bir faktörse

Özellikle yoğun yerleşim alanlarında çim biçme makinesinin hacmi belirleyici bir rol oynayabilir. Akülü çim biçme makineleri, elektrikli çim biçme makineleri ve robot çim biçme makineleri, yüksek sesli bir yanmalı motor gerektirmediğinden burada daha fazla puan alır. Benzinli çim biçme makineleriyle karşılaştırıldığında, işlerini neredeyse fısıldayarak ve komşuları rahatsız etmeden yaparlar. Yalnızca motorsuz çalışan manuel çim biçme makineleri daha sessizdir. Tek ses dönen biçme makarasından gelir ve bu durumun komşuları rahatsız etmesi pek mümkün değil.

SSS bölümümüzde yeşil çim biçme makinelerimiz hakkında en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz. Çim biçme makinelerimiz hakkında başka sorularınız mı var?

SSS – Sıkça Sorulan Sorular

Burada çim biçme makinelerimizle ilgili en önemli soru ve cevaplara ilişkin bir genel bakış bulacaksınız.

Çim biçme sırasında çim neden yerde kalıyor?

Çim biçme sırasında çimlerin yerde kalmasının birkaç nedeni olabilir. Örneğin, çimler çok uzun veya çok ıslak olduğunda bu durum sıklıkla meydana gelir. Bu iki neden göz ardı edilirse, çimleri keserken biçme hızını azaltmayı deneyebilirsiniz.

Malçlama aslında ne anlama geliyor?

Malçlama, kapalı çim biçme makinesi muhafazası içindeki kırpıntıların parçalanması ve yeniden çimlere dağıtılması işlemini içerir. Kırpıntıların dağıtılmasıyla toprak besinler açısından zenginleştirilir ve aynı zamanda toprağın çok çabuk kurumasının önlenmesine de yardımcı olur. Genel olarak çoğu çim biçme makinesinde malçlamanın mümkün olduğu söylenebilir ancak belirli koşulların karşılanması gerekir:

  1. Malçlama yalnızca nispeten kısa çimlerde mümkündür.
  2. En iyi sonuçları elde etmek için malçlama bıçağı kullanılması tavsiye edilir.
  3. Çim toplama sepetini/torbasını çıkarın, malçlama adaptörünü boşaltma deliğine yerleştirin ve boşaltma kanalını kapatın.

Çim biçme makinenizin kesme performansından memnun değil misiniz?

Çim biçme makineniz artık temiz bir kesim sağlayamıyor mu? Bu durumda çim biçme makinesi bıçaklarının aşınmış olup olmadığını kontrol etmeli veya yanlış kesme yüksekliğini ayarlayıp ayarlamadığınızı kontrol etmelisiniz. Bıçaklar aşınmışsa, bunları keskinleştirebilir veya yeni, sağlam yedek bıçaklarla değiştirebilirsiniz.