İster bıçakların ve aletlerin bilenmesi, ister metalin parlatılması olsun, Einhell tezgah taşlama makinesiyle atölyenizde tüm bu görevlerin üstesinden gelebilecek mükemmel bir sabit makineye sahip olursunuz. Bir tezgah taşlama makinesi, farklı tane boyutlarına sahip disk şeklinde iki taşlama taşıyla çalışır. Islak-kuru öğütücü veya ıslak öğütücü özellikle makas, bıçak ve bıçakların taşlanması için uygundur. Islak öğütücüde, taşlama çapaklarını gidermek için ıslak bir taşlama diski ve bir deri taşlama diski bulunur.

Einhell'in farklı tezgah taşlama makineleri

Tezgah Taşlama Makineleri

Tezgah taşlama makinesi birçok Kendin Yap meraklısının (DIY'cinin) atölyesinde önemli bir araçtır. Bir tezgah taşlama makinesi, sağda ve solda bulunan ve bir motorla çalıştırılan iki bilyeli taşlama diskiyle ayırt edilir. Genellikle her iki taşlama diski de kaba ve ince taşlama için farklı tane boyutlarına sahiptir. Örneğin, tezgah taşlama makinesi çubukları, kesici bıçakları, matkapları, frezeleri ve keskileri en iyi şekilde keskinleştirmek için kullanılabilir, ancak cihaz aynı zamanda çeşitli iş parçalarının pas giderme, çapak alma, taşlama ve cilalama işlemleri için de uygundur. Ayarlanabilir çalışma dayanakları ve kıvılcım korumalı camlar sayesinde sadece hassas değil, aynı zamanda güvenli bir şekilde çalışmak da mümkündür.

Islak-kuru öğütücüler

Islak-kuru öğütücü, taşlama yapmak ve aynı zamanda taşlama çapaklarını da gidermek istiyorsanız tercihiniz taşlama makinesi olmalıdır. Kuru taşlama için kaba taşlama diski ve ıslak taşlama için ince taşlama diski ile cihaz, ıslak ve kuru taşlama makinelerinin mükemmel birleşimidir. İri taneli kuru taşlama diski, kaba taşlama ve şekil düzeltme işlemleri için kullanılabilir. Su banyosundan geçen ince taneli ıslak taşlama diski, taşlama sırasında iş parçasını soğutur. Bu, iş parçasının tavlanmasını önler ve bıçakların keskin olmasını sağlar.

Islak taş motorları

Jilet gibi keskin bıçaklar, ıslak öğütücünün en kolay görevlerinden biridir. İnce taneli ıslak taşlama diski çeşitli bıçakların keskinleştirilmesi için kullanılır. Taşlama diski, iş parçasını soğutan, sürtünme ısısını en aza indiren ve iş parçasının tavlanmasını önleyen bir su banyosundan geçer. Deri çekme çarkı, ayrıntılı çalışmalar, yani taşlama çapaklarının giderilmesi için sağlanmıştır. Keskin makas, bıçak ve diğer bıçaklar mı? Islak taşlama makinesinin gücü budur.

Tezgah taşlama makinelerimiz her Kendin Yap (DIY) meraklısı için mükemmel bir eklentidir. Satın alırken neden ve hangi özellik ve işlevlere dikkat etmeniz gerektiğini buradan öğrenebilirsiniz. Einhell tezgah öğütücü kılavuzu

Tezgah taşlama makinesi alırken nelere dikkat edilmelidir?

İster ıslak taşlama, ister kuru taşlama, ister ıslak-kuru taşlama olsun, tüm tezgah taşlama makinelerimiz iş parçalarınızı keskinleştirirken ve taşlarken faydalı olacak işlevlerle donatılmıştır. İyi bir taşlama makinesinin nelerden oluştuğunu ve cihazınızı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini özetledik.

Performans ve sağlamlık

En iyi sonuçları elde etmek için tezgah taşlama makinesinin sabit yüksek hız için yeterli gücü sağlaması gerekir. Modele bağlı olarak tezgah taşlama makinelerimizin gücü 120 ila 400 Watt arasındadır. Ekstra güçlü endüksiyon motoru, yalnızca çalışma sırasında performans ve güç sağlamakla kalmaz, aynı zamanda makinenin uzun ömürlü olmasını da sağlar. Tezgah taşlama makineleri, mümkün olduğu kadar stabil olması gereken yarı sabit taşlama makineleridir. Yüksek ağırlığı ve sağlam tasarımının yanı sıra düşük titreşim için lastik ayaklar çok kullanışlıdır. Eşmerkezlilik de önemlidir, çünkü bu, cihazın stabil olmasını ve disklerin eşit şekilde çalışmasını sağlar, bu da sonuçta çok hassas taşlama ve bileme çalışmasına olanak tanır.

Optimum sonuçlar için özellikler

Tezgah taşlama makinelerimiz ayarlanabilir ve çıkarılabilir iş parçası destekleriyle donatılmıştır, böylece iş parçanız her zaman taşlama diskine doğru açıyla yaslanır. Bu, destekleri iş parçasına uyarlar ve aynı zamanda en rahat şekilde çalışabileceğinize  olanak tanır. Islak zımpara makinesi TC-WG 200, kesme açısının basit ve net bir şekilde ayarlanmasına yardımcı olabilecek bir açı ölçerle donatılmıştır. TC-XG 75 Kit tezgah taşlama makinesi, uygulamaya ve malzemeye uygun olarak çeşitli taşlama ve cilalama işlemlerinin gerçekleştirilebileceği bir hız elektroniğine sahiptir.

Güvenli ve temiz çalışma

Bir veya iki kuru taşlama diskiyle donatılmış tüm tezgah taşlama makinelerimiz aynı zamanda çıkarılabilir ve ayarlanabilir kıvılcım koruma gözlükleriyle birlikte verilmektedir. Gözlükler çalışırken sizi uçuşan kıvılcımlardan koruyacak şekilde tasarlanmıştır, böylece onları bedeninize ve çalışma pozisyonunuza uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz. İş parçanızı en iyi şekilde görebilmeniz için bir LED çalışma lambası da yararlı olabilir. Islak-kuru ve ıslak taşlama makinelerimiz ayrıca taşlama diskini soğutup aşırı ısınmaya karşı koruyan ve iş parçasının körelmesini önleyen bir su deposuyla donatılmıştır.

Pratik aksesuarlar

Teslimata dahil olanlar parça yada ürünler tezgah taşlama makinesinin modeline göre değişir. Kuru öğütücülerimiz ve ıslak-kuru öğütücülerimiz genellikle şekil düzeltmeleri için kaba bir taşlama diski ve ince bir taşlama diski ile birlikte sunulur. Islak taşlama makinesi, iş parçalarının çapaklarının alınması ve parlatılması için ince bir ıslak taşlama diski ve bir deri honlama çarkı ile birlikte gelir. Ayrıca bir açı göstergesi, üniversal destek, üniversal cihaz, parlatma için sıyırma macunu ve taşlama diskinin taneciklerini ayarlamak için bir taşlama taşı da dahildir. Tezgah taşlama makinesi TC-XG 75 Kiti, bir taşlama ve parlatma diskinin yanı sıra aksesuar setine sahip esnek bir şaftla birlikte sunulur. Aksesuar seti, pası gidermek için bir parlatma fırçası içerir.